30 Tondan çox Qanunsuz Spirt ələ Keçirildi
Gümrük və SANS-in əməliyyatından sonra Sofiyada bir anbarda böyük ehtimalla araq istehsalında istifadə olunan 30 tondan çox qanunsuz etol alkoqolu ələ keçirildi.
Aksiya çərşənbə axşamı gecəsi baş verdi, çünki zabitlər orada çox miqdarda qanunsuz alkoqol saxlanıldığını bildirən siqnal verildikdən sonra otağı yoxladılar.
Alkoqol tətillərdə ticarət və restoran şəbəkəsində paylanması üçün nəzərdə tutulmuş, əsasən araq və brendi olan yüksək dərəcədə qanunsuz spirt istehsalı üçün hazırlanmışdır.
Böyük miqdarda etil spirti 5 litrlik plastik butulkalarda saxlanılırdı. Saxta alkoqolun daha bir böyük hissəsi bir tonluq çənlərdə saxlanılırdı.
Gömrük Agentliyinin məlumatlarına görə, saxta alkoqolun ödənilməmiş aksiz rüsumu 326,000 BGN olaraq qiymətləndirilir. İndi saxlayan sahiblər cərimə ilə üzləşirlər, bu da ödənilməmiş aksiz vergisinin iki qatına bərabər olacaq.
Alkoqol
Üç Bolqarıstan cinayət fəaliyyətinə görə həbs olundu və Sofiya Prokurorluğu da işi qaldırdı. Tonlarla alkoqolun haradan gəldiyi və harada nəzərdə tutulduğu hələ məlum deyil.
Mütəxəssislər bu qədər böyük miqdarda etil spirti ilə 70.000 litr konsentrat - böyük ehtimalla araq istehsal oluna biləcəyini şərh etdilər. Bu, tətil günlərində satılacaq 5000 qram saxta alkoqoldan 1.400.000 stəkan edir.
Tətil günlərində saxta araq daha da yüksək bir qiymətə satılırdı, buna görə kiçik bir araq indi Milad və Yeni il ətrafında 4 ilə 5 BGN arasındadırsa, müştərilər alkoqol üçün 5 ilə 7 BGN arasında ödəyə bilərdilər.
Saxta alkoqollu içkilərin otellərimizdə və restoranlarımızda paylanması üçün nəzərdə tutulduğu çox güman ki, tətil öncəsi dövrdə bu kimi hallar nadir deyil.
Anbarda qanunsuz alkoqoldan əlavə spirt istehsalı üçün nəzərdə tutulmayan, eyni zamanda heç bir mənşə sənədi olmadan saxlanılan 500 litr dəniz yanacağı aşkar edilmişdir.
Tövsiyə: